Rak skóry to najpopularniejszy nowotwór wśród złośliwych. Czerniak jest jednym z jego typów. Niestety jest mało podatny na leczenie i ma tendencję do przerzutów, w związku z czym średni czas życia od zdiagnozowania nie przekracza sześciu miesięcy. Poniżej najczęstsze i najbardziej typowe objawy czerniaka.
Najpopularniejszymi objawami czerniaka są zmiany na skórze. Mogą być to zarówno nowe zmiany na skórze, jak i te rozwinięte na podłożu starego znamienia. W przypadku tych drugich sygnałem powinno być nagłe pojawienie się swędzenia lub krwawienia.
Objawami czerniaka mogą być też znamiona, wokół których powstało zaczerwienienie. Różnokolorowość jednego znamienia również może być jednym z objawów. Ponadto należy zwrócić uwagę na zmiany skórne, które mają wielkość powyżej pół centymetra, te które są nierówne i niesymetryczne.
Aby uniknąć czerniaka należy unikać zbyt długiego przebywania na słońcu. Z kolei, aby rozpoznanie choroby zostało przeprowadzone możliwie szybko, należy uważnie przyglądać się zmianom na swojej skórze i w przypadku wystąpienia niepokojących, niezwłocznie udać się do dermatologa.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz